Navigace
+420 733 736 523

Jaký průkaz mohu získat?

Jsou dva typy rekreačních kapitánských průkazů, které může občan České republiky získat. V zásadě se liší tím, pro jaké vody jsou určené.

Jaký průkaz mohu získat?

Lidově „véempéčko“ je kapitánské oprávnění určené primárně na vnitrozemské vody. „Malé“ plavidlo je pouze administrativní označení jakéhokoli plavidla pro radost. Motoráky, gumáky, hausbóty, pramice, plachetnice, vodní skútry. Rozhodně však nemusí být malé svými rozměry. S tímto průkazem můžete řídit lodě do dvaceti metrů délky!

Jedna varianta tohoto průkazu umožňuje i velmi omezenou plavbu na moři. S rozšířením označeným jako „C“ se smíte plavit kolem břehů na moři, ale pouze přes den, pokud fouká pouze slabý vítr a do vzdálenosti maximálně jedné námořní míle. To jsou ale skoro dva kilometry. Je to ideální volba pro rodinu na dovolené, která se chce podívat na pláže „z druhé strany“, nebo si zajet do utajené zátoky.

Chcete jezdit jen po řekách? Máte vodní skútr a plánujete s ním občas cestovat k moři? Toto je kapitánské oprávnění pro vás.


ŘEKY A JEZERA

Tak zvané „ministerské“ papíry, vydává je totiž Ministerstvo dopravy ČR. Tento typ kapitánského průkazu je určen pouze na moře. Můžete mít napluty tisíce námořních mil, na Orlíku se ale s tímto průkazem plavit nemůžete. Jako námořní kapitán budete mít ale výrazně ulehčenu cestu k získání průkazu na vnitrozemské vody. Stačí předložit své „ministerské céčko“, složit rozdílovou zkoušku z předpisů vnitrozemské plavby a dostanete průkaz VMP pro neomezené motory i plachty bez nutnosti absolvovat praxi.

Průkaz má několik stupňů. Začíná se s oprávněním MDČR C, s nímž můžete plout ve dne i v noci na moři i v silném větru do maximální vzdálenosti 20 námořních mil od pobřežní linie. Tedy od jakési pomyslné spojnice vnějších ostrovů přímořského státu. Velikost lodě je omezena délkou 16 m. Postupně se dá rozšířit až o oceánskou plavbu, tedy plavbu bez jakýchkoli omezení na lodi do délky 24 m.

Nerozlišuje se, jestli se jedná o plachetnici, nebo motorový člun, či motorovou jachtu.

Chcete trávit na jachtě dovolenou, jezdit mezi ostrovy, možná i v noci? Tento průkaz vám to umožní.


MOŘE